W terminie 3-5 listopada w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie ekspertów projektu "Aktywni Obywatele Świata". Tym razem warsztaty zostały poszerzone o "Akademię AOŚ".
Ponad 20 harcerzy i harcerek spędziło pierwszy weekend listopada na warsztatach z zakresu edukacji globalnej. W programie znalazły się różnorodne wydarzenia. Były to m.in. przeprowadzone w Pałacu Pod Blachą (należącym do kompleksu Zamku Królewskiego w Warszawie) spotkanie z panią Karimą Kanjo, która opowiedziała nam o konflikcie w Syrii z perspektywy jej mieszkanki oraz warsztaty antydyskryminacyjne z dh. phm. Weroniką Chrapońską-Chmielewską. Idee edukacji globalnej przybliżyła uczestnikom Akademii pani Ela Kielak (Grupa Zagranica, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), natomiast dh. hm. Anna Mazurczak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich) opowiedziała o tzw. "języku włączającym".
Instruktorzy oraz drużynowi biorący udział w wydarzeniu wracali do domów z silną deklaracją wykorzystania zdobytej w pracy harcerskiej. Pomimo tego, że było to ostatnie takie spotkanie w ramach projektu AOŚ, szkolenia z zakresu edukacji globalnej na pewno będą się jeszcze wielokrotnie odbywały. W codziennej harcerskiej pracy zachęcamy do wykorzystywania
naszych materiałów.
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.
Projekt „Aktywni Obywatele Świata” trwa 3 lata (2015-2017) i swoimi działaniami obejmuje 7 krajów (Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja) oraz WOSM, WAGGGS
Dobrze widoczne jest w nim partnerstwo organizacji pozarządowych z organizacjami skautowymi (Polska: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie). Jest koordynowany przez czeską organizację pozarządową NaZemi oraz dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej.
Zespół AOŚ - [email protected]