Zespół ds. wsparcia szczepów – zespół będzie działał w ramach Wydziału Pracy z Kadrą GK ZHP i będzie odpowiadał za realizację zapisów uchwały nr 19 XLII Zjazdu ZHP z dnia 22 maja 2022 r. w sprawie programu wsparcia szczepów.
Wydział Pracy z Kadrą działa w ramach obszaru pracy z kadrą i podlega zastępczyni naczelniczki ZHP ds. pracy z kadrą i kultury organizacyjnej hm. Agacie Erhardt-Wojciechowskiej. Kierowniczką Wydziału jest hm. Agata Erhardt-Wojciechowska.
Zadaniami członków zespołu będą:
- inicjowanie działań mających na celu powołanie osób lub zespołów odpowiedzialnych za wsparcie szczepów we wszystkich chorągwiach,
- badanie oraz wsparcie zachowania ciągu wychowawczego nie tylko w szczepach, ale również w drużynach wielopoziomowych oraz drużynach niezrzeszonych w szczepach lub związkach drużyn,
- bieżące ewaluowanie i monitorowanie jakości pracy z nowowprowadzonymi dokumentami - aktualizacją Instrukcji tworzenia i działania szczepu i związku drużyn oraz Standardu kursu komendantów szczepów i związków drużyn,
- kontynuowanie zbierania, analizowania i udostępniania danych statystycznych dotyczących szczepów i związków drużyn,
- uwzględnienia działań mających na celu wsparcie szczepów w planach pracy innych zespołów poziomu centralnego,
- rozważenia ujęcia kwestii badania sytuacji i wsparcia związków drużyn w działaniach wyżej wymienionego zespołu.
KOGO REKRUTUJEMY?
- Rekrutujemy osoby do składu zespołu oraz szefa/szefową zespołu ds. wsparcia szczepów. Poszczególni członkowie zespołu będą odpowiadać za realizację konkretnych zadań.
WARUNKI WSTĘPNE
- posiada stopień harcmistrzyni/harcmistrza lub stopień podharcmistrzyni/podharcmistrza i planuje otworzyć próbę harcmistrzowską w niedługim czasie,
- posiada minimum 3-letnie doświadczenie w pracy z kadrą jako lider/ka zespołu instruktorskiego na poziomie hufca lub chorągwi,
- ma doświadczenie w pracy komendy szczepu przez co najmniej 2 lata.
POŻĄDANE KOMPETENCJE
- Zarządzanie procesem pracy z kadrą - rozumie i potrafi w pełni realizować System pracy z kadrą. Potrafi diagnozować problemy w funkcjonowaniu poszczególnych elementów Systemu pracy z kadrą w swoim środowisku działania.
- Umie wspierać instruktorów.
- Potrafi słuchać i posiada umiejętności wspólnego wykuwania rozwiązań.
- Zna koncepcje rozwoju człowieka dorosłego w zakresie wartości, doświadczenia, postaw i kompetencji.
- Potrafi inicjować, planować, przeprowadzać, monitorować i ewaluować złożone procesy z udziałem kilku jednostek organizacyjnych.
- Potrafi koordynować prace zespołów instruktorskich w ramach planowania, przeprowadzania i podsumowywania przedsięwzięć dla kadry ZHP.
MILE WIDZIANE
- Potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem instruktorskim w obszarze pracy z kadrą przez poradnictwo bezpośrednie i pisemne, w tym potrafi współtworzyć treści do poradnictwa lub samodzielnie opracować spójny materiał dla kadry ZHP liczący przynajmniej kilkanaście stron.
- Potrafi dokonać diagnozy i analizy dokumentów i danych z formularzy excel oraz formułować wnioski czy rekomendacje. Potrafi uwzględniać wnioski z diagnozy i analizy w planowaniu działania.
Pierwszym etapem naboru jest przesłanie ankiety: ankieta rekrutacyjna, do której należy załączyć opinię komendanta chorągwi.
Na zgłoszenia czekamy do 15 października 2023 r. Drugim etapem naboru są rozmowy instruktorskie właściwego kierownika zespołu/wydziału ze zgłoszonymi instruktorami.