Wychowanie ekonomiczne w ZHP

Wychowanie ekonomiczne w drużynie - ODKRYJ POTENCJAŁ W ŚWIECIE EKONOMII!

To propozycja dla drużyny z każdej z metodyk. Stajesz przed możliwością zrealizowania w swoim środowiskiem harcerskim programu, który w ciekawy i rozwijający sposób pozwoli zdobyć nowe umiejętności przydatne w życiu. Jednocześnie zapewniam Cię, że będzie do ciekawa przygoda, w której nie ma nudy.

Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP wraz z Warszawskim Instytutem Bankowości, przygotowały dla Ciebie kompleksową propozycję programu dla Twojej drużyny!

POBIERZ materiał dla swojej drużyny

Otrzymujesz do dyspozycji:

  • Poradnik, który tłumaczy kadrze jak wyruszyć w tą przygodę z drużyną.
  • Pakiet gotowych 20 zbiórek, gier, form dyskusyjnych, inspiracji. Każda metodyka to pięć gotowych propozycji, z opisem pomysłu, konspektem i gotowymi załącznikami.
  • Dwie książki w wersji elektronicznej:
    - wydane na bazie książki Janusza Korczaka „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”,
    - książka prof. Witolda M.Orłowskiego „Ekonomia dla ciekawych czyli co zeznał porwany profesor”
  • Komiks oraz materiał do kolorowania dla zuchów


Możesz też uzupełnić ten pakiet o inspiracje ze strony: https://porwaniprzezekonomie.pl/oraz materiały na tej stronie.
Jeśli chciałbyś wsparcia, masz pytania albo masz pomysł by zaprosić nasz wydział do przeprowadzenia dla Twojego środowiska warsztatu, pisz do nas: [email protected]


Bardzo cieszymy się, że trafiłeś na stronę Wydziału Wychowania Ekonomicznego! To znaczy, że świadomość ekonomiczna jest dla Ciebie ważna oraz chcesz brać udział w jej rozbudzaniu.

Jesteśmy grupą instruktorów, których połączyły wspólne wartości związane z ekonomią w życiu codziennym. Chcemy zbudować program i prowadzić działania, które odczarują trudny obszar finansów i ekonomii i sprawią, że nasze zuchy i harcerze swoje decyzje w tych obszarach nauczą się podejmować świadomie.


Od listopada 2022 do sierpnia 2023 Wydział Wychowania Ekonomicznego Głównej Kwatery ZHP zrealizował serię warsztatów przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Prowadziliśmy łącznie 65 warsztatów na terenie 7 chorągwi. Największym zainteresowaniem cieszył się warsztat „Wychowanie ekonomiczne w drużynie”, który przeprowadziliśmy w tym roku aż 12 razy. Ostatecznym efektem jest 940 osób przeszkolonych – instruktorów, wędrowników, członków kadry drużyn i hufców. W ten sposób, poprzez Program Wychowania Ekonomicznego, który ma stać się standardowym programem każdej drużyny harcerskiej (tak jak np. terenoznawstwo czy samarytanka), budujemy wśród członków ZHP kompetencje kluczowe, czyli zestaw wiedzy i umiejętności przydatnych przez całe życie, do funkcjonowania w zmiennym otoczeniu, jakiego doświadczamy.

W ostatnich miesiącach nasze działania nabrały tempa dzięki pomysłowi na dotarcie z warsztatami do lokalnych środowisk – hufców, chorągwi i na kursy instruktorskie. Warsztaty opierały się o sześć obszarów wychowania ekonomicznego: świadomą konsumpcję, przedsiębiorczość, budżet domowy i finanse publiczne, świadomego pracownika, podstawy ekonomii, etykę i społeczną odpowiedzialność oraz gry ekonomiczne. Wprowadziliśmy także nowy temat „Wiedza o gospodarce i banku centralnym”, który okazał się świetnym uzupełnieniem prowadzonej przez nas edukacji ekonomicznej.


Aktualności

Konkurs - Score Hunter Junior zakończony!

Score Hunter Junior to nie tylko dobra zabawa, gra ma też walor edukacyjny. Podczas rozgrywki gracze będą mieli okazję dowiedzieć się jak budować swoją wiarygodność kredytową, bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z produktów kredytowych oraz chronić swoją tożsamość. Przejście całej gry zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Rozgrywkę można rozłożyć w czasie, nie trzeba całej gry przechodzić na raz.

WYNIKI JUŻ NIEDŁUGO!


Temat okładkowy w "CZUWAJ"

Zachęcamy do poczytania najnowszego CZUWAJ - miesięcznik instruktorów ZHP🤩


Znajdziecie tam:

💰 relację z naszej Konferencji, 🥳
💰artykuły o tym, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach autorstwa psycholożek i ekonomistek z Uniwersytetu Warszawskiego - dr Katarzyny Sekścińskiej i dr Agaty Trzcińskiej 💵
💰wywiad z Prezesem Warszawski Instytut Bankowości, Panem Waldemarem Zbytkiem 🏦
💰tekst o tym, czym jest wychowanie ekonomiczne i jak wprowadzić je w drużynie napisany przez Kierownika WWE Paweł Marciniak 🪢
💰 informacje o planach Wydziału na przyszły rok💪

Sprawdź numer

Nasze cele:

  • Przygotowanie założeń Programu Wychowania Ekonomicznego ZHP, obejmującego kluczowe obszary dla budowania świadomego ekonomicznie, przedsiębiorczego i odpowiedzialnego finansowo obywatela.

  • Opracowanie i wdrożenie propozycji programowych, pozwalających drużynowym na wzmocnienie wychowania ekonomicznego
    w drużynach i gromadach.

  • Nawiązanie współpracy z podmiotami aktywnymi w obszarze działalności społecznej, naukowej oraz biznesowej, pozwalających
    na podnoszenie efektywności realizowanych przez ZHP działań w zakresie wychowania ekonomicznego.

  • Popularyzacja wiedzy i podnoszenie świadomości dotyczącej wychowania ekonomicznego wśród członków ZHP, w tym kadry instruktorskiej wszystkich szczebli oraz na zewnątrz organizacji.

Obszary programu:


Materiały programowe


Propozycje programowe ZHP

W tym miejscu prezentujemy
materiały wspierające wychowanie ekonomiczne
wypracowane przez kadrę ZHP, takie jak konspekty zbiórek, gier,
czy form dyskusyjnych, które możecie zrealizować ze swoimi jednostkami.
Pochodzą one ze starszych
i nowszych propozycji programowych;
dodatkowo wciąż zbieramy
i tworzymy nowe materiały.

Propozycje programowe ZHP

Zewnętrzne inspiracje

Wychowanie ekonomiczne jest
z powodzeniem realizowane przez wiele organizacji non-profit, firm oraz instytucji państwowych. Poniżej znajdują się odnośniki do materiałów programowych opracowanych przez inne organizacje,
które możecie wykorzystać w swoich działaniach. Często przygotowane
są one dla nauczycieli lub rodziców,
ale z pewnością pod okiem harcerskiego instruktora przemienią się w świetne zbiórki!

Zewnętrzne inspiracje

Warsztaty
Ekonomiczne

Podczas naszej działalności przeprowadziliśmy szereg warsztatów oraz prelekcji.

Były one przeznaczone dla różnych Chorągwi, Hufców i miały miejsce podczas wielu harcerskich wydarzeń.
Jeśli jesteście zainteresowani przeprowadzeniem dla Waszego środowiska zajęć związanych z wychowaniem ekonomicznym - zapraszamy do kontaktu.

Nasze warsztaty

Odkryj instrumenty metodyczne!


Czy wychowanie ekonomiczne można połączyć ze zdobywaniem sprawności, tropów lub realizacją wyzwań?
Jak najbardziej i to niezależnie od metodyki, w której działasz!

Przedstawiamy pakiet instrumentów metodycznych, wspierających rozwój kompetencji ekonomicznych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Ich realizacja z pewnością będzie ciekawą przygodą, podczas której stopniowo odkryjecie tajniki świata ekonomii, związane z rynkiem, finansami, świadomą konsumpcją, etyką biznesu, czy wejściem na rynek pracy. A może postawicie pierwszy krok w dżungli, jaką jest rynek, uruchamiając drużyną mini zakład produkcyjny?

Ekonomia w życiu drużyny


Wychowanie ekonomiczne to praktyka codziennego działania!

Nie musisz czytać mnóstwa książek
i organizować wykładów. Nie musisz
w ogóle organizować specjalnych zajęć. Możesz realizować wychowanie ekonomiczne w swojej drużynie podczas codziennych, zwyczajnych aktywności.
Na przykład w trakcie dowolnej zbiórki czy podczas biwaku. Można to robić, wykorzystując pojawiające się naturalnie sytuacje, niejako "przy okazji".

W tym miejscu znajdziesz narzędzia, które wesprą Twoje pomysły!

W załączonych plikach przedstawiamy "ekonomię w życiu drużyny", czyli karty inspiracji i podpowiedzi, jak realizować wychowanie ekonomiczne na co dzień.

Karty inspiracji ekonomicznych

Zbiór jest otwarty - dostajesz więc narzędzia pomocne w wypracowaniu czegoś własnego. Chętnie umieścimy Twoją propozycję, aby inni mogli z niej skorzystać!

Podpowiedź - jak opracować inspirację
Słownik pojęć ekonomicznych

Posłuchaj o ekonomii w codziennym działaniu pewnej drużyny

Masz pomysł? Opowiedz nam o tym!
[email protected]

Otwórz Worek z Tworzywem!


Worek z Tworzywem z pewnością zaciekawi każdego drużynowego, namiestnika oraz programowca!


W Worku z Tworzywem znajdziecie garść propozycji programowych (konspektów zbiórek, gier, projektów), przygotowanych
w ramach działania Wydziału Wychowania Ekonomicznego. Oprócz tego, rzućcie okiem na proponowane przez nas książki i gry planszowe, które mogą stanowić uzupełnienie waszych działań!

Zdalna gra ekonomiczna, w której uczestnicy wcielają się w rolę zarządu fabryki.
To propozycja dla tych, którzy chcą poznać przedsiębiorstwo od środka – od zarządzania produkcją, po przez sprzedaż, marketing, inwestycje, negocjacje, czy relacje
z pracownikami. Nie zabrakło też miejsca na kwestie etyczne w biznesie, czy rzucenia okiem na gospodarkę w skali globalnej.

URUCHOM FABRYKĘ CIASTEK

Jak wejść pewnym krokiem na rynek pracy? Właśnie na to pytanie odpowiadaliśmy
w Projekcie ZawodoŁowcy realizowanym
we współpracy z Uniwersytetem SWPS, podczas którego rozmawialiśmy o rynku pracy i planowaniu własnej ścieżki zawodowej. Rzućcie okiem na materiały wypracowane wraz z uczestnikami projektu, które stanowią niemałe źródło pomysłów!

PODĄŻAJ ZA ZAWODOŁOWCAMI

Wspierająca rozwój kompetencji ekonomicznych zbiórka, gra, a może debata oksfordzka? W propozycji Lato z Finansami znajdziecie je wszystkie (i nie tylko)!
Ta solidna paczka materiałów programowych, dla każdej metodyki, opracowanych przez członków wydziału
z pewnością będzie dobrym wprowadzeniem do świata ekonomii!

ODKRYJ LATO Z FINANSAMI

Zobacz jakie książki o tematyce ekonomicznej możesz polecić członkom swojej gromady lub drużyny! Wybraliśmy
i przygotowaliśmy recenzje tych najciekawszych, które w prosty sposób mówią o tym co z pozoru brzmi skomplikowanie!


POLECANE KSIĄŻKI

Dobra planszówka to z pewnością pomysł na deszczowe dni podczas biwaku lub obozu. Zobaczcie jakie gry planszowe mogą być ciekawym uzupełnieniem programu wychowania ekonomicznego!
A może turniej zastępów, w którąś z nich..?

POLECANE PLANSZÓWKI

Medialnie o nas


Temat numeru: "Wychowanie Ekonomiczne"
CZUWAJ 12/2022
Gra Ekonomiczna
"Fabryka Ciastek"
Konferencja HM
"To się opłaca"
Rozgłośnia Harcerska Podcast
Z perspektywy.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
Harcerski Szlak #2
Webinar z Bogusiem Janiszewskim
– Autorem książki: „EKONOMIA. To o czym dorośli Ci nie mówią”
ZawodoŁOWCY
Webinar z
prof.Witoldem Orłowskim – autorek książki „Porwani przez ekonomię”

Ciekawostki ekonomiczne:


🤔Czy wiecie, że…
Największą europejską monetę trudno byłoby Wam zmieścić do kieszeni 💰?
Jedna taka moneta ważyła ⚖️ ponad 19 kg i miała rozmiar niedużego stołu.
Do ich przewożenia 🛺 używano wtedy sań, a historycy opisują próby kradzieży, podczas której złodziej nie był w stanie podnieść łupu powyżej kolan 🏋️.

👉 Więcej na ten temat dowiesz się oglądając ten film: https://tiny.pl/7fd5d ciekawostki znajdziesz również na stronie propozycji #LATOzFINANSAMI
w CBP: cbp.zhp.pl/propozycje/lato-z-finansami/

🤔 Czy wiecie, że…
istniał banknot o tak dużym nominale, że mając go można było kupić mieszkanie🏠?
Największy banknot 💷 Stanów Zjednoczonych o nominale 100 000 dolarów, czyli prawie
400 000 złotych, służył do rozliczeń 💰 między Bankami Rezerwy Federalnej. Został on już zastąpiony przez rozliczenie elektroniczne, jednak banknoty 💵 o nominałach 5 000$
i 10 000$ są nadal w obiegu, choć zostało już ich bardzo niewiele. Teoretycznie więc, może nie mieszkanie a 🚗 samochód można nadal kupić 💸 za jeden banknot.

👉 Więcej na ten temat banknotów 💶 dowiesz się, oglądając ten film: https://tiny.pl/7fd55
a jeśli interesują Cię banknoty o tych największych nominałach wejdź na stronę propozycji #LATOzFINANSAMI: cbp.zhp.pl/propozycje/lato-z-finansami/

Zrealizowane projekty:


Konferencja harcmistrzowska
,,TO SIĘ OPŁACA - WYCHOWANIE EKONOMICZNE W HARCERSTWIE"

Wydarzenie odbyło się się hybrydowo: stacjonarnie w Urzędzie Dzielnicy Targówek w Warszawie oraz online.
w dniu 16.10.2021 godz. 08.00-20.00
Organizatorem był Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP

Konferencja była adresowana do kadry ZHP:
Do drużynowych, którzy chcą wesprzeć swoich harcerzy w nabywaniu niezbędnych kompetencji
Do instruktorów wspierających kadrę drużyn przede wszystkim na poziomie szczepów oraz hufców
Do osób zajmujących się kształceniem instruktorów i drużynowych
Do osób tworzących program, które chcą interesująco i w ciekawej formie przedstawiać harcerzom podstawowe pojęcia ekonomiczne
Do wszystkich osób zainteresowanych tematem wychowania ekonomicznego w harcerstwie


W 2020 roku zorganizowaliśmy dwa konkursy związane z wychowaniem ekonomicznym. Poniżej znajdują się opisy podejmowanych przez uczestników działań, wyniki oraz zwycięskie prace konkursowe.

Były to pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie konkursy Wydziału! Zapraszamy do udziału w kolejnych propozycjach!"

Opis konkursu
Rozpoczynając rok harcerski każda jednostka staje przed wyzwaniem zaplanowania swojego budżetu.
Takie też było zadanie drugiej edycji naszego konkursu!
Zadaniem konkursowym było przedstawienie procesu planowania biwaku drużyny/zastępu/patrolu wraz z efektem końcowym tj. budżetem (planowanych wpływów i wydatków). Zwłaszcza jeśli chodzi o powody wyborów poszczególnych pozycji takich jak zakupów materiałów programowych, transportu czy też wyżywienia.
Link do ogłoszenia na stronie: https://work.zhp.pl/2020/konkurs-lato-z-finansami-budzet-i-swiadoma-konsumpcja/
Wyniki konkursu:
1 miejsce: 234 Warszawska Drużyna Starszoharcerska Feniks
(234 WDSH Feniks_budżet, Ocena 234 WDSH Feniks)
2 miejsce: 34 Radomszczańska Drużyna Wędrownicza
(34 RDW_budżet, Ocena 34 RDW)
Partnerzy konkursu
Partnerem konkursu został Warszawski Instytut Bankowości https://www.wib.org.pl/

Konkurs był dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Opis konkursu
Słowo „finanse” jest Ci znane, ale nie do końca wiesz, co się za nim kryje? Interesują Cię pieniądze? Czy wiesz skąd się biorą? Dlaczego w ogóle są? Jak funkcjonują w gospodarce? – w tych słowach zachęcaliśmy do wzięcia udziału w naszym pierwszym konkursie w ramach prac Wydziału Wychowania Ekonomicznego!
Konkurs zorganizowany został dla dwóch grup wiekowych (Zuchy i Harcerze oraz Harcerze Starsi i Wędrownicy). Zadania konkursowe były takie same, na różnych poziomach trudności. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę oraz przygotować kreatywną interpretację hasła, które było jej rozwiązaniem (BEZPIECZNE FINANSE).
Link do ogłoszenia w aktualnościach: https://work.zhp.pl/2020/konkurs-rynek-pieniadze/
Krzyżówka dla Zuchów i Harcerzy
Krzyżówka dla Harcerzy Starszych i Wędrowników
Wyniki konkursu
W kategorii zuchy i harcerze na podium znaleźli się:
1 miejsce: 18 GGZ “Łaziki” (link do pracy konkursowej)
2 miejsce: 234 WDH “Forteca” (link do pracy konkursowej)
3 miejsce: 2 OGZ “Szare Wilczki” (link do pracy konkursowej)
W kategorii harcerze starsi i wędrownicy trzy pierwsze miejsca zajęły drużyny:
1 miejsce: 234 WDSH “Feniks”
2 miejsce: 29 DH “Pogodni” (link do pracy konkursowej)
3 miejsce: 72 DW “Cassiopeia”
Partnerzy konkursu
Partnerem konkursu został Warszawski Instytut Bankowości https://www.wib.org.pl/

Konkurs był dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Zaangażuj się!


Umów się na rozmowę!
Jeżeli jesteś zainteresowany dłuższą współpracą, lub jeżeli wiesz, że chciałbyś się zaangażować, ale nie do końca masz pomysł jak – zdzwońmy się! Jeżeli tematyka wychowania ekonomicznego jest Ci bliska, ale czujesz, że zagadnienia ekonomiczne nie są Twoją mocną stroną – napisz, porozmawiamy, jak możesz włączyć się w nasze działania!
Napisz na [email protected], a my odezwiemy się do Ciebie z propozycją terminu rozmowy

Prześlij nam swój konspekt!
Być może prowadziłeś ciekawą zbiórkę, zorganizowałeś grę lub biwak, realizowałeś propozycje programową dla swojego środowiska związaną z wychowaniem ekonomicznym? Jeżeli chciałbyś podzielić się wypracowanym materiałem lub konspektem napisz na [email protected], a my wówczas wykorzystamy Twój materiał do budowania bazy materiałów programowych! Zostanie on udostępniony w Materiałach Wydziału Wychowania Ekonomicznego oraz w Centralnym Banku Pomysłów.

Poleć coś!
Wśród Was na pewno jest wielu moli książkowych, kinomaniaków czy fanów gier planszowych. Jeżeli ostatnio (lub trochę dawniej) czytałeś, oglądałeś lub grałeś w coś związanego z zagadnieniami ekonomicznymi – podziel się tym! Zapraszamy Cię do przygotowania recenzji, którą wykorzystamy w naszych materiałach. Zależy nam na tym, aby recenzja zawierała w sobie opis (o czym jest książka, film, na czym polega gra), tytuł oraz autora (w szczególności w przypadku książek czy filmów), odniesienie do zagadnień ekonomicznych (dlaczego to może być ważne w kontekście wychowania ekonomicznego) oraz zdjęcie/grafikę z okładką. Tak przygotowaną recenzję podeślij do nas, a my się nią zaopiekujemy!

Aktywny Lokalnie w Ekonomii
Jeżeli masz pomysł na to, co chciałbyś zrobić w swoim środowisku w zakresie wychowania ekonomicznego, zgłoś się do nas w ramach obszaru „Aktywny Lokalnie w Ekonomii”. Oprócz wiedzy, którą posiadamy i którą chętnie się z Tobą podzielimy, wesprzemy Cię także organizacyjnie! Napisz do nas na [email protected], a my skontaktujemy się z Toba i dogadamy szczegóły wspólnego przedsięwzięcia.

Nasi partnerzy:


ZHP nawiązało współpracę z Warszawskim Instytutem Bankowości. Celem współpracy jest wspieranie działań ZHP w dziedzinie ekonomii, finansów, cyberbezpieczeństwa oraz gospodarki elektronicznej skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, realizowanych w ramach projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, który jest prowadzony przez WIB oraz programu Wychowania Ekonomicznego prowadzonego przez ZHP. Warszawski Instytut Bankowości (WIB) został utworzony w 1993 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i banków-fundatorów. Od początku, działa na rzecz rozwoju
i wypracowywania rozwiązań, służących klientom, pracownikom i instytucjom finansowym. Misją Warszawskiego Instytut Bankowości od 30 lat jest stały rozwój wiedzy i umiejętności pracowników sektora finansowego w służbie klientom, ale także edukacja finansowa obywateli. WIB motywuje również ludzi i organizacje do uczenia się przez całe życie.

Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://www.wib.org.pl/

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny to niepubliczna uczelnia wyższa współpracująca z Wydziałem Wychowania Ekonomicznego GK ZHP w zakresie tworzenia materiałów edukacyjnych (konspekty zajęć, podcasty edukacyjne, inne opracowania),
w szczególności dotyczące psychologicznych aspektów podejmowania decyzji ekonomicznych czy nowoczesnych trendów w naukach ekonomicznych, konsultacji merytorycznych w zakresie tworzenia programu wychowania ekonomicznego dla ZHP, udziału w konferencjach instruktorskich, dyskusjach i warsztatach dla kadry stowarzyszenia, obejmujących tematykę wychowania ekonomicznego w perspektywie wiedzy z różnych obszarów psychologii, ekonomii czy zarządzania oraz współpracy dotyczącej prowadzenia badań naukowych. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny to niepubliczna uczelnia kształcąca na blisko 8 wydziałach, 35 kierunkach studiów; posiadająca ponad 17 tys. studentów oraz wybitną kadrę: 75 profesorów, 59 doktorów habilitowanych, 183 doktorów. Wizja Uniwersytetu: Poznajemy i zmieniamy świat. Wiedzę o człowieku popartą rzetelnymi badaniami traktujemy jako element rozwoju indywidualnego i społecznego.
W centrum naszych zainteresowań badawczych jest człowiek, a nasze działania koncentrują się na poznaniu jego potrzeb i zrozumieniu mechanizmów funkcjonowania – jako jednostki,
jak również członka grupy społecznej. Nauki, które uprawiamy, inicjują rozwój społeczny poprawiający jakość życia ludzi.

Zapraszamy na stronę naszego partnera: https://swps.pl