Wydział Wychowania Ekonomicznego to grono instruktorów, których połączyła wspólna pasja i przekonanie, że wychowanie ekonomiczne rozwija wiele potrzebnych kompetencji i powinno być istotną częścią programu harcerskiego wychowania.
Wielu osobom wychowanie ekonomiczne i przedsiębiorczość kojarzą się z nudnym wypełnianiem rubryczek i gromadzeniem faktur. Niektórzy harcerze i instruktorzy zadają sobie pytanie - czy to ma w ogóle coś wspólnego z harcerstwem? Jak to się ma do naszego programu, celów, podejmowanych aktywności? Czy to może być ciekawe? Czy można to robić w lesie? Powołany w 2020 roku Wydział Wychowania Ekonomicznego tworzy i wdraża elementy programu wychowania ekonomicznego, pokazując, iż o ekonomii i finansach da się mówić interesująco, wciągająco, a nawet z wypiekami na twarzy.
Chcemy, by ta wiedza stała się bliższa członkom ZHP, tak aby w przyszłości mogli być świadomymi i kompetentnymi obywatelami, którzy podejmują osobiste wyzwania i dokonują samodzielnych wyborów, także w kontekście ekonomicznych skutków swoich preferencji i decyzji. Chcemy, by za jakiś czas dorosłe osoby mówiły, iż właśnie dzięki harcerstwu wiedzą, jak ułożyć domowy budżet, jak znaleźć dobrą pracę, w jaki sposób zaciągnąć kredyt, by był wsparciem, a nie źródłem trosk. Chcemy, by wychowanie ekonomiczne stało się kolejną „sprawnością na całe życie”.
Wydział działa w ramach wsparcia metodyczno-programowego i podlega zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Annie Pospiesznej. Kierownikiem Wydziału Wychowania Ekonomicznego jest hm. Paweł Marciniak (Chorągiew Stołeczna).
W ramach dotychczasowej trzyletniej aktywności, Wydział zorganizował już dość pokaźną liczbę przedsięwzięć, między innymi: dwie Konferencje Ekonomiczne (trzecia jest w przygotowaniu), kilka propozycji programowych, konkursy zrealizowanych wspólnie z zewnętrznymi partnerami, podcasty i webinary z autorami książek o ekonomii i innymi ekspertami, wieczory ekonomicznych planszówek, a także niezliczone warsztaty w hufcach i chorągwiach, również na kursach instruktorskich.
Co ważne, w ramach nowego SIM opracowaliśmy wspólnie z Zespołem Instrumentów Metodycznych komplet instrumentów związanych z wychowaniem ekonomicznym: sprawności, wyzwania oraz tropy.
Naszym ostatnio realizowanym przedsięwzięciem był webinar z ekspertami z Państwowej Inspekcji Pracy dotyczący podejmowania przez młodych ludzi pierwszej pracy. Wcześniej nasze webinary uświetnili: Grzegorz Kasdepke (autor książek dla dzieci, w tym takich o wychowaniu ekonomicznym), profesor Witold Orłowski (znany ekonomista i autor książki o ekonomii dla nastolatków), Boguś Janiszewski (autor książek dla dzieci, w tym „EKONOMIA. To o czym dorośli Ci nie mówią”).
Wydział Wychowania Ekonomicznego współpracuje także z Warszawskim Instytutem Bankowości, Uniwersytetem Humanistyczno-Społecznym SWPS, Fundacją Katalyst Education oraz Państwową Inspekcją Pracy.
W planach mamy dalsze budowanie programu dla gromad i drużyn, a także propozycji do wykorzystania na kursach instruktorskich, które odczarują obszar tematyczny finansów i ekonomii i sprawią, że nasi wychowankowie swoje decyzje w tym zakresie nauczą się podejmować świadomie. Chcemy robić to z rozmachem, pomysłem i przy wykorzystaniu kontaktów z zewnętrznymi partnerami.
Jako partnera potrzebujemy też Ciebie, by wspólnie rozwijać z pasją dalsze pomysły i promować wychowanie ekonomiczne!
Nowych członków/współpracowników, którzy razem z nami będą tworzyć oraz promować program wychowania ekonomicznego. Chodzi nam o program wychowania w drużynach i dla drużyn, a nie o szkolenie kadry gospodarczej, choć realizujemy także działania wychowawcze oraz edukacyjne na poziomie wędrowników i instruktorów. Wchodząc w skład wydziału będziesz razem z nami mógł/mogła tworzyć materiały programowe i szkoleniowe. Doświadczysz współpracy z zewnętrznymi partnerami, dzieląc się i czerpiąc wiedzę, a także będziesz miał(a) okazję prowadzić warsztaty czy przygotowywać ogólnopolskie wydarzenia.
Gorąco zapraszamy też osoby, które czują się mocne w obszarze promocji, a wychowanie ekonomiczne stanowi dla nich jeszcze pewną zagadkę. Jeśli wolisz wesprzeć nas przy oprawie graficznej naszych materiałów i kompleksowej promocji naszych działań, a nie tworzeniu treści, to mamy dla Ciebie miejsce w Wydziale, bo działania promocyjne są dla nas istotnym elementem pozwalającym na popularyzację wychowania ekonomicznego.
Oferujemy Ci możliwość działania w zespole instruktorów pochodzącym z kilku chorągwi, z szerokim i zróżnicowanym doświadczeniem harcerskim i pozaharcerskim (psychologowie, pracownicy banków, a nawet NBP, finansiści, etc.).
Oczywiście multidyscyplinarność w powyższych tematach jak najbardziej mile widziana.
UWAGA! Działalność w zespole może pomóc w realizacji zadań na stopnie instruktorskie.
Więcej informacji o Wydziale można znaleźć tutaj: https://zhp.pl/wwe
Pierwszym etapem naboru jest przesłanie ankiety: ankieta rekrutacyjna, do której należy załączyć opinię komendanta chorągwi.
Na zgłoszenia czekamy do 15 października 2023 r. Drugim etapem naboru są rozmowy instruktorskie właściwego kierownika zespołu/wydziału ze zgłoszonymi instruktorami.